Çocuklarda ishal ve öksürüğe dikkat edilmeli

Çocuklarda ishal ve öksürüğe dikkat edilmeli
1 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.142 kez okundu.

Son günlerde daha çok çocuklarda görülen ishal, kusma ve öksürük şikâyetlerinden bahseden Özel Fuar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elvan Bahçeli, “Özellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan, çocukluk döneminin en sık rastlanan hastalığı olan soğuk algınlığı, çoğunlukla önce hafif bir boğaz ağrısı, tıkanan ya da akan bir burun ile başlar” dedi.
Burun akıntısı renksiz, su gibi bir kıvamdan, sarı ve yeşil koyu renkli bir akıntıya dönüşebildiğini ifade eden Özel Fuar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elvan Bahçeli, solunum yollarının bulaşıcı bir hastalığı olan soğuk algınlığı burunu, boğazı, sinüsleri, kulakları, östaki borusunu, nefes borusunu ve bronşları etkileyebildiğini söyledi. Bahçeli; “Bir çocuğun yılda 6-12 kez soğuk algınlığına yakalanması normaldir ve anne babaların bunun olmaması için çaba göstermeleri gerekmez. Ateşin çok yükselmesi ve genel durumun bozulması, şiddetli öksürük, kusma, ishal gibi ek bulguların varlığı daha çok gribi düşündürmelidir. Virüs enfeksiyonları çocukların direncini düşürür. direnç düşüklüğü de soğuk algınlığı olarak başlayan hastalığın orta kulak iltihabı, zatürre, sinüzit, bademcik iltihabı ve bronşit gibi başka hastalıklara dönüşmesinin önünü açabilir” dedi.

‘KULAK ENFEKSİYONLARI DA KURU ÖKSÜRÜĞE SEBEP OLABİLİR’
Çocukların öksürmesinin bir hastalık belirtisi olabileceği gibi solunum yollarındaki tahriş edici bir maddeye karşı tepki de olabileceğini belirten Dr. Elvan Bahçeli, konuşmasına şöyle sürdürdü; “Öksürük akciğer enfeksiyonlarındaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar. Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının geriye giderek solunum borusunu tahriş etmesinden dolayı olabilir. Kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe sebep olabilir. Kuru, gıcıklı öksürük pek ciddi bir sorun olmamakla birlikte nedeni her zaman bilinemez.”

bebek-ishal‘İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT EDİN’
Dr. Elvan Bahçeli, öksürük balgamlı bir öksürük ise kesinlikle öksürük şurubu kullanılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Bahçeli, “Bu durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması önemlidir. Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırıp, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun. Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına destek koyarak dik yatmasını sağlayın. Öksüren çocuğunuzun odasını nemli tutun. (yüzde 40-60 arası tutulması gerek) Çocuğun yanında kesinlikle sigara içmeyin. Yatmadan önce boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler verin. İshal ve kusmanın nedeni, Rotavirüs ve Norovirüs” diye konuştu.

‘KULUÇKA SÜRESİ 1-3 GÜNDÜR’
Özellikle hijyen koşullarının iyi olmadığı ortamlarda rota virüs ishalli bir kişinin dışkısı ile kolaylıkla çevreye yayılabildiğinden bahseden Bahçeli; “Bu kişinin dokunduğu kapı kolları, telefon, asansör düğmesi, oyuncak, bardak gibi çok çeşitli araçlarla çevredeki kişilere kolaylıkla virüs bulaşabilir. Kuluçka süresi 1-3 gündür. Rota virüsler ishalin ortaya çıkmasından önceki günlerde ve bulguların ortaya çıkışından 10-12 gün sonraya dek dışkıda atılabilir. Solunum yolu ile de bulaşabilmektedir.”açıklamasında bulunarak, “anne sütü ile beslenen bebekle, yeni doğanlar ve 3 ayın altındaki bebekler anneden geçen antikorların koruyuculuğu nedeniyle daha az hastalanırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git