Boğalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Boğalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
22 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 3.663 kez okundu.

İskoçya kökenli hayvan ABD’de etçi ırkların % 60’ını oluşturuyor. Angus sığırları birinci sıradaki tescilli etçil hayvan ırkı dır.

Boğaların Özellikleri

Angus ırkında buzağı doğum ağırlığı 39 kg, erkek danaların 205 günlük canlı ağırlıkları 315 kg, bir yaşına geldiklerinde canlı ağırlıkları 545 kg olmaktadır.
-Ticari melezlemelerde anne olarak özellikle Angus ineklerinin seçilmesi kolay doğum açısından önem taşır.
-Yüksek randıman verir.
-Genetik olarak boynuzsuz.
-Kötü koşullara dayanıklı, kolay uyum sağlayan, erken gelişen bir ırktır.
-Bakımı kolaydır. Sert iklimlerden kötü yönde etkilenmez.
-Angus ırkı gelişmesi ve diğer özellikleri kadar lezzetli etiyle de ünlüdür
-Angus ırkı tipik siyah bir ırktır. Tamamen siyah olması bu ırkın en önemli özelliğidir.

Boğalar hareketli ve oldukça tehlikeli bir hayvanlar dır. Boğalar tedavi edilerek ve bazı aşılar yapılarak ehlileştirilebilirler ve tarlalarda öküz olarak kullanılırlar.

boğaBoğa türleri

kırmızı boğa

Kırmızı renk aslında hiçbir boğayı kızdırmaz. Bunun nedeni ise boğalar renk körüdür ve kırmızıyı diğer renklerden ayırt edemezl Boğa güreşlerinde matador boğayı eline aldığı şapkasını veya şalını sallayarak kızdırırlar.Boğanın kırmızı şala saldırdığı inancı ise doğru değidir.

kara boğa

Boğalar damızlık olarak, öküz ise iş ve besi hayvanı olarak kullanılmaktadır. Ortalama 800 kg ağırlığında gelebilen öküz, 4500 kg’lık yükü rahatça çekebilir.

Boğalar otçul bir hayvandır

Boğa iri cüsseli büyük baş hayvan dır. Boğalar Otçul bir hayvandır. Boğaların etinden faydalanılmaktadır.

Boğa beslemenin dönemleri;

1.Buzağı dönemi

2.Gelişme dönemi

3.Boğalık dönemi

Boğaların bakımı gelişme dönemlerine göre değişiklik gösterir.Boğaların en hassas olduğu dönem buzağı dönemidir.

Boğalar boğalık döneminde tamamen gelişimlerini tamamlamışlardır.

Beslenmede gelişme dönemi çok önemlidir.Boğalar içerisinde zengin besin maddeleri olan yemlerle beslenmelidir.

Boğalar neden kırmızı renge saldırır;

Başlıkta berlittiğimiz neden aslında insanların yanlış olarak bildiği bir bilgidir.  Boğalar renk körüdür yani kırmızı veya baika bir rengi ayırt etmesi mümkün değildir. Boğayı o anda kızdıran matadorun elinde salladığı şapkasıdır. Yani kırmızı ile boğanın hiç bir alakası yoktur. Bunun sadece bir şov olduğu ise kesindir.

kara boğaBu inancın ve bilginin ortaya çıkma sebebi ise matadorların sürekli olarak kırmızı rengi kullanmasından kaynaklanmaktadır. Ellerinde tuttukları  şalların kırmızı olması aslında gösterinin daha da görsel bir hal almasını sağlamaktır. Aslına kırmızı renk sadece insanları etkiler. Uyarı anlamıda taşıyan bu renk heyecan ve diğer faaliyetlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sayede gösteri heyecanını artırarak insanların daha da keyifle izlediği bir hal alabilir.

Boğanın o anki kızgınlığı sırtında olan bıçak yaralarıdır. Bu yaralar boğanın canını yakmaktadır gösteri alanında gözüne kestirdiği ilk kişi elindeki şalını sallayan matador olmaktadır. Matador aslında bu hareketleri boğanın ilgisini çekmek için yapar bu sayede başarılı olan matador boğayı üzerine rahatça çekebilir.

Bir diğer bilinen yanlış işe boğa güreşlerinin ispanya kültüründen doğduğu bilgisidir. Güç ve gösterişin sembolü olan boğalar ilk olarak roma imparatorluğu daha sonrasın da ise uzak doğuda kullanılmış bir çok müsabaka düzenlenmiştir.

boğalarBoğaların kırmızıya sinirlenip sinirlenmediğini test etmek üzere, Discovery Channel’ın meşhur “mitleri ortaya çıkarma ekibi” olan Mythbusters, dikkatli bir deney düzenlemişlerdir. Bu deneyde, maketten 3 matador kırmızı, mavi ve beyaz renklerdeki muletaları arenada tutmaktadırlar ve yapılan bütün denemelerde, boğaların 3 renge de aynı derecede saldırdığı görülmüştür. Ne zaman ki muletalar dalgalandırılacak olursa, işte o zaman boğa, renk farkı gözetmeksizin saldırıya geçmektedir. Bu da, boğaların kırmızı ya da diğer herhangi bir renge değil, en fazla hareket eden cisme saldırdığını göstermektedir. Önemli olan renk değil, harekettir.

 

 

 

Etiketler:

Boğalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. MoneyMarket dedi ki:

    Altında ‘uzun pozisyonlar’ arttı

Sayfa başına git