Bebeklerde Göz Kapağı Şişmesi Nedenleri

Bebeklerde Göz Kapağı Şişmesi Nedenleri
11 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 375 kez okundu.

Çocuklarda Göz Şişmesi: Çocuklarda göz şişmesinin bir çok nedeni vardır. Enfeksiyon kapılması, iltihaplanma, alerji, yaralanma, göz nezlesi gibi nedenler bunlardan birkaçıdır. Yapılan araştırmalarda çocuklarda göz şişmesinin 70 den fazla sebebi olduğunu göstermektedir. Göz kapağında ki şişlikler bazen birkaç günde geçebilir. Fakat bazı durumlarda bu şişlik ciddi  boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle çocuğunuzun gözündeki şişlik uzun süre devam ederse hemen bir göz hekimine başvurmalısınız.

Çocuklarda Göz Şişmesi Nedenleri

Çocuklarda göz şişmesine neden olan bir çok etken vardır. Bunlardan bazıları bir kaç günde geçebilecek problemler iken bazıları ise görme kaybına neden olacak kadar ciddidir. Alerjilerçocuklarda göz şişmesine neden olan durumların en başında yer alır. Bu tip alerjiler gözlerin yabancı maddelere aşırı tepki vermesi ile oluşur. Göz bir madde ile temas eder ve bu maddeye karşı reaksiyon gösterir. Bunun sonucunda da göz alerjisi oluşur ve çocuklarda göz şişmesimeydana gelir. Diğer bir neden ise göz nezlesidir. Göz nezlesi göz yüzeyinde ortaya çıkan iltihapla meydana gelir. Nezle çocuğunuzun canını yakıp onu zorlayabilir. Göz kapağının kenarlarında kırmızı renkli bir şişlik meydana gelir. Bu şişliğe arpacık denir. Arpacık da çocuklarda göz şişmesine neden olan etkenlerden biridir. Göz kapaklarının içinin iltihaplanması ile de göz şişmesi meydana gelebilir

Bu duruma göz yangısı denir. Bazen göz yangısının altında başka nedenler yatabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzu doktora götürmenizde fayda vardır. Göz çevresinin herhangi bir darbe sonucu mikrop kapmasıyla da göz şişmesi oluşur. Genelde çok fazla ağlamak vücudun susuz kalması ve buna benzer durumlarda çocuklarda göz şişmesine neden olur. Çocuklarda göz şişmesine neden olan durumlardan biride aşırı uyku durumudur.

Çocuklarda Göz Şişmesi Tedavisi

Göz şişmesinin tedavisi altında yatan neden göre yapılır. Bunun için doğru teşhis koymak amacı ile göz doktoruna başvurmalısınız. Göz tedavisinde bir çok yöntem vardır. Damla ile tedavi bu yöntemlerin en başında gelir. Çocuklarınızın gözlerine soğuk uygulama yaparak şişlerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Göz şişmesinin nedenlerine göre antibiyotik tedavisi de uygulayabilirsiniz. Tedavi yöntemlerinde en önemli kısım çocuğunuzun gözlerini kesinlikle ovalamayın ovalamak gözlere daha çok zarar verebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi göz şişmelerinin en önemli nedenlerinden biri alerjidir. Eğer çocuklarınızda alerji kaynaklı şişme varsa alerji testleri yaptırmalısınız. Böylece çocuğunuzda oluşabilecek alerji kaynaklı göz şişmelerinin önüne geçebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere çocuklarda göz şişmesi konusu hakkında bilgi verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git