Balon balığı

Balon balığı
21 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 1.669 kez okundu.

balon baligiBu balık Pasifik Okyanusu’nda yaşar. Tehlik anında kendisini balon gibi şişirir. 50cm’ye kadar genişeyebilir.

Balon Balığı Hakkında Bilgiler:
Balon balığı (Lagocephalus sceleratus). Kurbağa balığı olarak da bilinir Tetraodontidae familyasına ait balık türü. Zehirli etinden dolayı ticari değeri yoktur; tetrodotoksin (TTX) ihtiva ettiğinden kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmekte dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir. Balon balığı Japonya’da fugu balığına benzer ve bu balığı lezzetiyle olduğu kadar zehriyle de ünlü bir balıktır. Fugunun çok güçlü zehri özellikle karaciğer ve sindirim sisteminde yoğunlaşmıştır.Balık üreme dönemi olan bahar ayları sonu ve yaz döneminde yavrularını korumak için bu zehiri üretmektedir.Bunun dışındaki dönemlerde balık iyice temizlendikten sonra tüketilmelidir. Ne yazıkki akdeniz bölgesi bilhassa antalyadaki tektekçi keyifçiler tarafından bilinçsizce tüketilmektedir.çoğu insan zehirli olduğunu dahi bilmemektedir. balık avlanırken düz dişlerine dikkat edilmeliiri olanları insanın parmağını koparabilir.genelde avlanılması kolay olan balık pek yem seçmez ve hemen oltaya atlar.düz olan dişleri oltayı kolayca kesebilir.etinde kılçık bulunmayan bu balığın lezzeti iyidir fakat tüketilmesi risklidir.balık ilk olarak oltaya geldiğinde yukarıya çekilirken şişerek kendi hacminin 3 katına kadar su ile doldurur ve sanki avcı büyük bir balık çektiğini zanneder.genelde kıyıdan 50-100 metre açıklarda bulunur.kıyıya çok yanaşmaz.sudan çıktığında kurbağa gibi vıraklamasından dolayı kurbağa balığı olarak adlandırılmış olmalıdır.

balon baligi2Balon Balığı
Takım: Tetraodontiformes
Familya: Tetraodontidae
Bilimsel adı: Lagocephalus sceleratus
Erişebileceği boy: 110cm
Erişebileceği ağırlık: 7kg
Üreme dönemi: Bahar ayları sonu

 

 

 

 

balon baligi1

Etiketler:

Balon balığı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. gox dedi ki:

    Hadise’nin Acun’dan 1 tık iyi ingilizcesini her firsatta gosterme cabalari cok komik ya. Ayrica az ye gene balon baligi olmussun kadin

  2. Aslı Kaya dedi ki:

    Balon Balığı Tehlike Anında Kendisini Nasıl Korur?

Sayfa başına git