Bal İle Gelen Muhteşem Cİlt

Bal İle Gelen Muhteşem Cİlt
17 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 595 kez okundu.

Balın Cilde Faydaları ve Ciltte Kullanımı

Bal sadece yiyecek ve içeceklerimizde kullandığımız sağlıklı bir tatlandırıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda, cildimiz için sayısız faydalar sağlayan doğal bir kozmetik malzemesi.

Arıların, yaşam alanı olan farklı bölgelere ve iklimlere göre çiçek ve bitkilerden topladıkları nektar, polen ve ağaçlardan aldıkları reçine ile oluşturdukları doğal bir reçete adeta.

Ülkemizde de hemen her coğrafik bölgede o bölgeye özgü doğa koşullarına uygun olarak yapılan arıcılıktan elde edilen bal türleri genel olarak çiçek ve çam balı olarak sınıflanıyor.

Çam balının diğer ismi; (içinde reçine bulunması sebebiyle) ‘salgı balı’. Ve yine reçine içeriği nedeniyle yağlı ciltlerin yağ dengesini sağlamada sıkça başvurulan bir bal türü.

Çiçek balı ise yağsız ve daha çok normal cilt için hazırlanan bakım reçetelerinde tercih ediliyor. Çiçek ve çam ballarının çeşitleri çok: Kestane, Çiçek, Yayla, Kekik, Çam balları akla ilk gelenler.

Balda büyük miktarda bulunan aminoasit, vitamin ve doğal şeker vücudumuz tarafından kolayca emilebildiği için cildin parlak ve sağlıklı görünmesine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca içeriğindeki enfeksiyon önleyici ve bağışıklığı artırıcı antioksidanlar egzama, sivilce (akne), kuruluğa bağlı tahriş gibi cilt sorunlarını önlemede etkin rol oynayabiliyor.

Cildin nemlenmesine sebep olurken, cilde sağlıklı bir görüntü veren yapı taşlarından kolajen ve elastin’in ilerleyen yaşla birlikte azalmasına ve bakterilerin kötü etkilerine karşı da önemli bir doğal kalkan işlevi görüyor.

Balı Cildimize Nasıl Uygulamalıyız?

Bal; arındırıcı, nemlendirici, dolayısıyla esneklik ve ışıltı sağlayan yumuşatıcı etkisiyle, çevresel kirliliğin, zamanın ve zararlı bakterilerin yarattığı yıpranmaları onarmaya yardımcı en eski doğal güzellik ve sağlık formüllerinden biri.

Kozmetik sanayinin saçlarımızdan tırnaklarımıza, yüzümüzden vücudumuza kadar tüm cildimiz için ürettiği pek çok bakım ürününde kullanıldığı gibi, kolay ve ekonomik yöntemlerle evimizde hazırlayabileceğimiz çeşitli karışımlarda, hatta tek başına bile kullanabileceğimiz bir malzeme.

Balı, sulandırmaya gerek olmadan doğrudan yüzünüze sürüp biraz bekler ve ılık suyla yıkarsanız cildinizin temizlendiğini ve yumuşadığını fark edeceksiniz.

Doğal bir makyaj çıkarıcı olarak kullanmak isterseniz, birkaç damla jojoba veya hindistancevizi yağı damlatıp karıştırarak parmaklarınızla ya da bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayıp ılık suyla yıkarsanız balın kıvamlı yapısının yapışkanlığının suyla birlikte akıp gittiğini ve makyajınızın rahatlıkla çıktığını görebilirsiniz.

Doğrudan uygulamalarda ciltteki sivilce sonrası kızarıklıkları azalttığı gibi tahriş olmuş deriyi de yumuşatır, kuru cilde nem ve esneklik verir.

Bal Kullanarak Evde Uygulayabileceğiniz Kolay Cilt Bakım Reçeteleri

Önerilere geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak gerek: Yiyecek ve içeceklerinizde kullandığınız, tek başına yendiğinde bile vücudunuzun bağışıklığını kuvvetlendiren destek gıda olarak balda ve tabi cildinize uygulayacağınız her türlü ballı karışımda öncelikle dikkat etmeniz gereken, balın saf ve doğal olup olmadığıdır.

Günümüzde satışa sunulan bazı ballar, doğal olmaktan çok uzak, şekerle koyulaştırılıp tatlandırılmış karışımlardan ibaret. Rengi, kıvamı, aroması, kokusu doğal ürünle ilgisi olmayan bu ürünler, sağlığa, cilde faydası bir yana, aksine zarar verebilir.

Bu tür içeriklerden uzak durmak, rastgele tercihlerde bulunmak yerine güvendiğiniz aktar, organik ürün dükkanları ve marketleri tercih etmek, bilgi sahibi satıcılardan kaynağı, üreticisi belli ballar satın almak en doğrusu.

Gelelim evde yapabileceğiniz basit ve ekonomik ballı bakım ürünlerine.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git