Akbaba nasıl bir hayvandır

Akbaba nasıl bir hayvandır
7 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.565 kez okundu.

Akbaba

Akbaba, leşle beslenen ve oldukça iri olan bir yırtıcı kuş türüdir. Akbabalar başları büyük ve kel, kursakları büyük canlılar olmaktadır. Tırnakları yassı bir şekilde olanakbabalar iri ayakları sayesinde hem leşleri daha iyi tutabilmekte, hem de rahat yürüyebilmektedirler. Akbabaların gagaları leşlerin etlerini ve derilerini koparabilecek kadar güçlüdür.

Akbabanın Yaşam Alanları
 
Akbabalar Avustralya ve okyanus adaları haricinde tüm tropikal ve ılıman bölgelerde görülebilmektedir. Doğal yaşam alanları genellikle dağlık ve bitki anlamında çıplak araziler olmaktadır. Akbabalar yüksekten uçan kuşlardır. Keskin gözleriyle çok uzakları dahi görebilmektedirler. Akbabalar sarp kayalıklara ve yüksek ağaçların tepelerine yuva yaparlar. Ancak yerde yaşayabilirler. Akbabalar genellikle toplu halde yaşarlar.
Akbabaların Beslenmesi
 
Akbabaların çoğu yiyecek seçmezler. Çöp, leş, dışkı, bazen de canlı hayvan yiyebilmektedirler. Canlı hayvan olarak savunmasız hayvanları tercih etmektedirler.Akbabalar avlanacakları zaman sürülerin üzerinde dönerek uçarlar ve saatlerce sürü içerisinde ölmek üzere can çekişen hayvanı beklerler. Akbabalardan bir tanesi bir leş bulduğunda grubun diğer üyeleri de kilometrelerce ötelerden bunu fark ederek gelmektedirler.
Akbaba Türleri
  • Amerika Kara Akbabası: Amerika kıtasının tropik bölgelerinde yaşayan buakbaba türü bazen ılıman bölgelere de gitmektedir. Amerika Kara Akbabasının kuyruğu ve kanatları kısa, kafası çıplak ve siyah olmaktadır. Bunların yanı sıra tüylü bir uzun boynu bulunmaktadır. Bu akbaba türü 60 santimetre boylarındadır.
  • Kral Akbaba: Güney Meksika ve Arjantin arasındaki bölgede yaşayan bu akbabatürü, parlak renkli, baş ve boyun kısmı kırmızı, gözleri kırmızı halkalı, sırtı sarı, altı beyaz ve yakası gridir. Bu akbaba türünün boyu 70 santimetre uzunluğunda olmaktadır. Kanatlarının açılmış şekildeki uzunluğu 1,7 metredir. Kral Akbabalar genellikle yağmur ormanları üzerinde küme halinde uçmaktadırlar.
  • Kızıl Akbaba: Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Hindistan sınırları içerisinde kalan bölgede yaşamaktadırlar. Tüyleri kızıl kahverengi ve kabarık olan bu akbabatürünün yakası beyaz renkte olmaktadır. Genellikle kayalık bölgelerde yaşayan bu tür, yuvalarını da bu alanlarda yaparlar. Türkiye’de görülebilen bu tür, batı hariç tüm bölgelerde bulunabilmektedir.
  • Kara Akbaba: Güney Avrupa’dan Çin’e kadar olan alan içerisindeki bölgede bulunmaktadırlar. Eski dünya türlerinden olan bu akbaba türü, diğer türlere göre daha büyük olmaktadırlar. Uzunlukları ortalama 1 metre olan bu türün, kanatlarının açık hali ortalama 270 santimetre olmaktadır. Ağırlıkları da ortalama 10 kilogramdır. Kara Akbaba dağlık bölgelerde yaşamaktadır. Tüyleri koyu kahverengidir, boynunda tüy yoktur.
  • Mısır Akbabası: Hindistan, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Afrika ve Güney Avrupa sınırları içerisindeki bölgede yaşamaktadırlar. Tüyleri siyah renkli olan buakbaba türünün baş derisi sarı ve tüysüz olmaktadır. Kuyruk lekeleri de siyahtır. Açık araziler, kayalık alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Mısır Akbabası Türkiye’de yaygın görülen türlerden birisi olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git